QR-kod (Quick Response Code) to alfanumeryczny, dwuwymiarowy kod graficzny, który pozwala zakodować do 4296 znaków alfanumerycznych. Powszechnie dostępne są darmowe generatory obrazu QR-kodu na stronach www.
QR-kod na karcie pracowniczej PRz pełni rolę e-wizytówki. Można ją odczytać za pomocą współczesnego telefonu (z użyciem darmowej aplikacji) i dodać do swojej książki adresowej. Dane w naszej wizytówce oprócz imienia i nazwiska zawierają e-mail, lecz nie zawierają numeru telefonu. Można więc następnie odebrać połączenie (sygnał) od właściciela wizytówki, i dodać jego numer tel. do kontaktu w książce adresowej.
Drugi przykład wykorzystania QR-kodu to szybkie tworzenie listy uczestników jakiegoś wydarzenia (zebrania, spotkania). Można odczytywać wizytówki z kart pracowniczych na jednym z telefonów (można zastosować tzw. tryb odczytu ciągłego) i zebrać w ten sposób listę uczestników wraz z bezbłędnie odczytanymi adresami e-mail. Taką listę można np. wysłać na swoją skrzynkę e-mail i wydrukować. Można też skorzystać z kolekcji e-maili, aby przesłać do uczestników materiały po spotkaniu. W przypadku spotkania z dużą liczbą uczestników można stworzyć arkusz kalkulacyjny, który automatycznie wykaże różnice między listą oczekiwanych uczestników a faktycznie obecnych.
Andrzej Kubaszek, 2015-04-23